Fråga från Lars

Hej, byggde garage för något år sedan (platta på mark) och har upptäckt att ytskiktet på grunden faller sönder (blir poröst som papper). Enligt leverantören (BEWiSynbra) är tyvärr detta skikt felgjort och de skall åtgärda. Hur gör man detta byte bäst – vill ha en oberoende parts åsikt samt bör det även bytas där ramp finns upp till garaget. Det är ju redan täckt med sand/sten etc men det kommer väl att ligga mot cellplasten direkt när den är så dålig – vad får det för konsekvenser?

Svar från Micke

Hej Lars,

Så här hade jag lagat detta
1) Gräv fram hela kantelementet (dvs du behöver synliggöra hela kantelementets skiva)
2) Ta bort hela skivan (ytskiktet)
3) Sedan behöver du göra en grovputsning för att återställa grundelementets ytskikt. Det behövs för att cellplasten inte ska skadas i framtiden precis som du oroar dig för. Det är därför man har detta ytskikt. Hade inte nöjt mig med annat än att ytskiktet helt återställs. Det är inte helt lätt med att fästa saker på cellplast så det behöver göras av proffs.

Något av Webers bruk med någon typ av nät bör fixa det.

mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS

Fick du hjälp av denna artikel