Grund för uterum

Fråga från Peter från Norrtälje

Vi ska i samband med gjutning av platta till 1-planshus 127 kvm, även gjuta platta till ett planerat uterum.
Ska “uterumsplattan” vara i samma kvalitet grundmässigt sett, eller kan det vara enklare?
Vad kallas då en sådan gjutning och hur utförs den?

Svar från Micke

Hej Peter ,

Det är ganska enkelt att gjuta en platta för uterum. Men det är lite som skiljer och exakt vad som gäller för dig är lite tycke och smak.
För snabbt svar kring dessa kundanpassade beslut hade jag kontaktat Tjällden AB direkt. De är en materialleverantör av de delar du frågar om och är mycket duktiga på att göra det så enkelt som möjligt för den som ska lägga en grund.
Mitt tips är att du ringer dem och konsultera med dem. Du har fått deras kontaktuppgifter på mail – annars hittar du länk till dem här.

Återkommer med bra guide här inom kort när jag betat av de andra frågorna som jag har som är före i kön.

Vänliga Hälsningar
Micke

Fick du hjälp av denna artikel