Fråga från Johan från Karlskrona
Hej Micke
Jag har en snickare som har gjutit en krypgrund med lecablock direkt på en makadambädd utan att gjuta en sockel, är detta ok eller inte?
Finns det regler som säger att man skall ha en sockel innan man bygger krypgrunden?
Har haft andra som har kontrollerat denna lösning och underkänt denna lösning som min snickare valt.
MVH
Johan
Svar från Micke
Hej Johan ,
Processen är ju viktig. Man börjar med lastplanen. Sen dimensionerar man grunden efter det.
Att lägga grunden direkt på makadam är förvisso en separat fråga. Det man inte vill är ju att grunden suger fukt. Finns delade meningar huruvida leca suger fukt eller inte.
Poängen med mitt resonemang är ju att du får en bra grund och för det behöver man dimensionera efter en lastplan och ha ett system som gör grunden fuktsäker. Detta yttrar sig i byggprocessen via ritningar från leverantören eller en konstruktör som ska ta hänsyn till detta. Har du sådana ritningar? Vad säger dessa ritningar?
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS