Fråga från Henrik från Vissefjärda

Hej Jag planerar för gäststuga i den av uthuset som har gjuten platta direkt på mark. Ingen isolering under. Det är ca 16 m2 som jag ska nyttja och funderar på sk nivellgolv eller liknande då plattan är ojämn och att jag vill isolera lite samt slippa problem med fukt. Är det den bästa lösningen? Måste det också vara mekanisk ventilation.? Mvh Henrik

Svar från Micke

Hej Henrik ,

Beror på vad huset ska användas till kanske?

Mekaniskt ventilerat golv är en bra lösning. Gör också golvet varmare att gå på om t.ex. komfort är något man vill ha , dvs inte ha kalla golv. Man får ju inte in hur mycket isolering som helst ofta pga takhöjden.

Ska man ha mindre än 15 cm isolering OCH ha golvvärme är ventilerade golv nästan ett måste.

Ha en fortsatt bra dag.
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS

Fick du hjälp av denna artikel