Fråga från Linda

Får bygga max 4,5m bygghöjd (7,5m till nock) men fritt antal våningar etc. Då jag ogillar snedtak undrar jag vilken typ av grund samt hur mycket dyrare det skulle bli att \”gräva ned\” en sida av huset något – kanske cirka 80-100 cm så att det blir lite etage men möjliggör två fulla våningar ovanpå varandra på en del av huset. Bör ju inte gå med en vanlig platta på mark då misstänker jag.

Svar från Micke

Hej Linda,

Det är en källarvägg du vill bygga ner i marken men där källaren inte har mellanbjälklag.

Räkna på 5000kr/kvm cirka på den delen av grunden o beräkna resten till cirka 3000kr/kvm för grunden.

Bara mellan tummen o pekfingret. Kan diffa mycket baserat på en mängd faktorer (avstånd till betongstation/deponi, vilken markentreprenör, tippavgifter, berg, mm mm)

Med vänlig hälsning, Micke

PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS

Fick du hjälp av denna artikel