Fråga från Peter från Nödinge
I ett tidigare svar angav du att du skulle kolla hur vv, kv, vvc skulle förläggas och om de kan läggas i samma ursparing i frigoliten.
Har du hittat svaret?
Svar från Micke
Hej Peter,

Kallvatten kan dras i bädden under isoleringen (obs ej nära ytterkant för att undvika frysning) med isolerad pex slang.
Varmvatten dras med fördel i andra frigolitlagret. Sedan är det ok att dra det ganska nära varandra sista biten av varm och kallvatten upp ur betongplattan då det är så liten sträcka.
I mindre hus så fuskar ibland VVS:arna för det är ingen som märker det.
Om det är långa sträckor så har man ibland ett cirkulerande varmvattensystem för att man inte ska behöva vänta så länge när man vill ha varmvatten i kranen. Då är det extra viktigt att sära på kallvatten och varmvattensystemet.
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS